Sprawozdanie merytoryczne 2002
Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego prowadzi szeroką działalność, organizuje m.in. gimnastykę rehabilitacyjną, masaże, spotkania grup wsparcia, spotkania z neurologiem, spotkania z psychologiem, warsztaty ceramiczne, zebrania problemowe, spotkania okolicznościowe, wyjazdowe turnusy rehabilitacyjne.
W 2002 roku Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego umożliwił swoim członkom korzystanie z rehabilitacji grupowej. Zajęcia odbywały się we wtorki i czwartki w Śródmiejskim Ośrodku Opiekuńczym w Warszawie, przy ul. Świętojerskiej 12A. W sumie przeprowadzono 228 godzin rehabilitacji. Zajęcia zostały sfinansowane z dotacji Biura Zarządu Miasta.
Odbywała się również rehabilitacja domowa, przeznaczona dla osób z zaawansowaną niepełnosprawnością. W ramach tego programu przeprowadzono 704 godzin rehabilitacji, których koszty pokryte były z dotacji Biura Zarządu Miasta, Fundacji Wspólna Droga i PFRON.
Dodatkowo zaoferowano członkom OW PTSR masaż usprawniający (zajęcia odbywały się w środy, a od października również w piątki – finansowane były z dotacji Biura Zarządu Miasta, Fundacji Wspólna Droga i PFRON). Aby ułatwić korzystanie z zajęć, pokrywano koszty dojazdów na nie (dojazdy TUS na rehabilitację i terapię zajęciową).
Istotnym elementem pomocy była organizacja spotkań grup wsparcia. Członkowie mieli okazję porozmawiać z lekarzami o specjalnościach: neurologia, logopedia, psychologia.
OW PTSR organizował również hipoterapię. W Fundacji „Hej koniku” odbyło się 96 godzin jazdy, na turnusach rehabilitacyjnych w Ciechocinku odbyły się 24 godziny.
Zaoferowano również zajęcia z jogi oraz warsztaty ceramiczne.
Dzięki dotacji z Unii Europejskiej zrealizowano nowatorski program „Osobisty asystent osoby ze stwardnieniem rozsianym”. Po raz pierwszy w Polsce zorganizowano kurs, dzięki któremu wyszkolono blisko 60 asystentów.
Asystenci ci dotarli z pomocą do wielu chorych. Dzięki dotacji Unii Europejskiej asystenci przepracowali 576 godzin, dzięki dofinansowaniu PFRON i Ministerstwa Zdrowia przepracowali 1172 godziny.
Celem programu „Osobisty asystent osoby ze stwardnieniem rozsianym” było zwiększanie motywacji i zaangażowania jednostek szczególnie zagrożonych pozostawaniem na marginesie życia społecznego, ekonomicznego i politycznego
– a taką właśnie grupą są osoby, którym fizyczna niepełnosprawność (np. wózek inwalidzki) uniemożliwia funkcjonowanie społeczne. Asystent osoby niepełnosprawnej jest kimś, kto nie wyręcza, ale pomaga w samodzielnym wykonaniu określonego zadania. Sprawność asystenta, jego wszechstronna wiedza, pomaga osobom niepełnosprawnym w przezwyciężeniu problemów wynikających z np. niedowładu kończyn, problemów ze wzrokiem, słuchem lub mową.
Z OW PTSR na stałe współpracuje kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy służą swą pomocą chorym. Koszty dojazdów wolontariuszy są częściowo pokrywane z dotacji.
Ponadto OW PTSR zgromadził higieniczne środki urologiczne o łącznej wartości
6000 zł, które systematycznie wydawane były nieodpłatnie osobom potrzebującym.
Zorganizowano turnusy rehabilitacyjne : 4 turnusy w Ciechocinku, 2 w Balikach,
1 w Serpelicach. Około 50% kosztów pokrytych zostało ze środków pozyskanych przez OW PTSR od PCPR, Fundacji Wspólna Droga, PBM.
Odbyła się wycieczka, w której wzięło udział 30 osób, w tym 7 wolontariuszy – opiekunów.
Zorganizowano 6-dniowe rekolekcje w Magdalence, w których uczestniczyło 25 osób.
Ponadto regularnie organizowane były spotkania okolicznościowe, np. spotkanie bożonarodzeniowe, wielkanocne, karnawałowe. Spotkania te miały na celu integrację
i rehabilitację społeczną. Podczas nich członkowie OW PTSR mieli okazję aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz skorzystać z darmowego poczęstunku (głównie dzięki darowiznom).
OW PTSR w kolejnych latach prowadził również działalność wydawniczą
– publikowany był kwartalnik „Nadzieja” oraz broszury, kalendarze i książki.