Ćwiczenia fizyczne
Grupa kobiet została poddana badaniom jak ćwiczenia fizyczne wpływają na SM. Stwierdzono znaczną poprawę w chodzeniu oraz jakości życia.
Podstawa: W dodatku do ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia ćwiczenia są pomocne przy wielu objawach. Badania także wskazują na poprawę jakości życia u osób z SM. Standardowe pomiary użyte do oznaczenia efektywności ćwiczeń mogą być skierowane do określonych objawów. W tym studium badacze skupili się na wynikach i czynnikach, które ułatwiają udział w programie.
Studium: Udział wzięło osiem kobiet w wieku od 40 do 63 lat z diagnozą rzutowo-remisyjną postacią SM z rozpoznaniem ustalonym na 2 do 16 lat przed badaniem. Badania chodzenia (ruchomość, działanie nóg i wytrzymałość) były robione przed próbą i 8 miesięcy po niej. Podczas okresu ćwiczeń uczestnicy przechodzili trzy nadzorowane sesje tygodniowo. Protokoły tych badań były indywidualizowane do przystosowania tych badań do różnić w sprawności i zmęczenia z dnia na dzień.
Pytania w wywiadzie skupiały się na fizycznych aktywnościach, sporcie oraz programowi ćwiczeń pacjentów, wpływie SM na codziennie życie. Ostatni wywiad skupiał się na stopniu w którym aktywność fizyczna była utrzymywana 8 miesięcy po interwencji. Trwał on 20-60 minut i był nagrywany.
Wyniki: Chodzenie poprawiło się o więcej niż 13%. Wywiady wskazywały, że wszyscy uczestnicy potwierdzali wzmocnienie wytrzymałości mięśni i zmniejszenie zmęczenia mięśniowego, a także siłę. Doświadczenia nabyte podczas badania wpłynęły na wykonywanie codziennych czynności bez uczucia zmęczenia i konieczności wypoczynku. Część badanych potwierdziła, że łatwiej było im nawiązywać nowe znajomości oraz czuli się mniejszym obciążeniem dla otoczenia.
Wnioski: Przeprowadzone badanie daje poprawę w codziennym życiu dla kobiet z SM i sugeruje, że ułatwia kontakty towarzyskie.
Źródło: www.nationalmssociety.org, 22.10.2012
Tłumaczenie i opracowanie: Maria Kassur, Łukasz Miecznikowski.