KIR4.1
Badacze zidentyfikowali białko, które może być celem ataku immunologicznego u niektórych osób z SM. Odpowiedź immunologiczna na tę proteinę to białko zwane „KIR4.1”, które zaobserwowano w surowicy 47% różnych typów komórek mózgowych u badanych osób z SM. Do potwierdzenia tych odkryć i do zrozumienia, jaką rolę mogą odgrywać białka w SM, konieczne są dalsze badania.
Podstawa: SM obejmuje ataki systemu immunologicznego, które uszkadzają mózg i rdzeń kręgowy, szczególnie mielinę (substancję otaczającą i podpierającą włókna nerwowe). Komórki tworzące mielinę i włókna nerwowe także są uszkadzane w trakcie przebiegu choroby. Płyn mózgowo-rdzeniowy zawiera zwiększone ilości typów przeciwciał, zwanych IgG (immunoglobulina), u większości ludzi z SM. Przeciwciała są białkami immunologicznymi skierowanymi przeciwko celowi immunologicznemu albo antygenowi. Przeciwciała IgG są obecne prawie wyłącznie w infekcjach i zaburzeniach zapalnych i są skierowane przeciwko czynnikom powodującym chorobę. Poprzednie starania zidentyfikowania antygenów zawiodły. Bieżące studium skupione jest raczej na próbkach krwi osób z SM i innych niż na płynie rdzeniowym.
Studium: W serii eksperymentów autorzy zebrali próbki krwi od osób z SM i obserwowali, że przeciwciała IgG były związane ze specyficznymi komórkami wytwarzającymi mielinę. Używając „proteomiki” – zaawansowanej technologii, która jednocześnie bada setki tysięcy białek – zbadali niezliczoną ilość białek w komórkach. Zidentyfikowali białko KIR4.1 jako cel dla reakcji z IgG. KIR4.1 jest kanałem jonów; to są białka, które działają na powierzchni paru typów komórek mózgowych i są kluczowe dla funkcjonowania komórek.
Zespół, który rozwinął metodę testowania osób na obecność przeciwciał przeciwko KIR4.1 w próbkach surowicy znalazł przeciwciała KIR4.1 w pokaźnej proporcji u osób z SM w porównaniu z innymi testowanymi. W zasadzie, przeciwciała były znalezione w surowicy 186 z 397 (46.9%) badanych osób z SM w stosunku do 3 z 329 osobami z innym schorzeniem neurologiczny oraz żadnymi z 59 osób bez żadnego schorzenia.
Dalsze badania wyjaśniły, że kiedy przeciwciała anty-KIR4.1 były uzyskane od osób z SM i wstrzyknięte myszom, wystąpiły nieprawidłowości w systemie nerwowym.
W poprzednich badaniach KIR4.1 był wykazany jako ważny w formacji mieliny, więc autorzy wyciągnęli wniosek, że to białko jest wiarygodnym kandydatem ataku immunologicznego, przynajmniej u niektórych osób z SM. Badacze nie obserwowali żadnych klinicznych ani innych różnic u osób z SM, które miały przeciwciała w stosunku do tych, którzy ich nie mieli. Jak to białko jest zaangażowane w SM i czy te odkrycia będą prowadziły do nowych sposobów leczenia SM nadal czeka na dalsze określenie.
Źródło: www.nationalmssociety.org
Tłumaczenie i opracowanie: Maria Kassur, Łukasz Miecznikowski.